• Tolga Elbaşı

Fenerbahçe’nin Yeni Teknik Heyeti

Fenerbahçe bu sezon yeni bir yol haritası çizmek istiyor. Geçen sene kadroda büyük değişiklikler yapan takım, istediği ivmeyi yapamadı ve şampiyonluktan uzaklaştı. Fenerbahçe’nin seneye seçimleri var. Ali Koç şampiyon olamaması halinde işlerinin ne kadar zor olduğunu biliyor. Aziz Yıldırım bu yüzden gitmemiş miydi? Ali Koç bu sezon harcanacak paralar ve yeni teknik heyet ile şampiyonluğun en büyük adayı olmak istiyor.

Fenerbahçe’de sportif direktörün “Emre Belözoğlu” olacağı artık neredeyse kesinleşti. Bence Emre ne kadar büyük bir oyuncu olsa da sportif direktörlük için daha çok tecrübesiz ama başkanın ve heyetin bir bildiği vardır demek istiyorum. Ama şu da unutulmamalı. Emre’nin, Samandıra’da olması genç oyuncuların takımı seçmesine çok büyük etki sağlar. Emre’nin kariyeri ortada ve çoğu genç oyuncu onun gibi olmak ister. Emre ayrıca gelmesi halinde Samandıra’daki tek güç olur. Onun yaptıracağı zor ve sıkı antrenmanlar takıma çok iyi gelir.

Gelelim Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörüne. Sarı Lacivertli taraftar bu konu hakkında aşırı meraklı. Taraftarlar ve kulüp 6 senedir futbol branşında şampiyonluk aramada. 2 senedir şampiyonluktan çok uzak olan takım buna rağmen yüksek taraftar desteğine de sahip. Ali Koç taraftarın isteği ile “Ersun Yanal” ismini istemese de getirdi. Bu planda başarısız oldu. Artık yabancı teknik adam seçicek olan takımın 2 aday ismi var: Manuel Pellegrini ve Nenad Bjelica.

Manuel Pellegrini çok büyük kariyere sahip bir teknik adam. Çok büyük takımlar ile şampiyonluğa oynamıştır: Man City, Real Madrid. Kendisi maaşı ve harcamaları yüksek olan bir teknik direktör. Ne kadar iyi bir teknik adam olsa da Fenerbahçe’yi ekonomik anlamda çok zorlayacak bir teknik adamdır. Kendisi mevcut olan oyuncuları parlatacak bir teknik adam olsa da gençler ile arası o kadar iyi değildir. Ben kendisinin Fenerbahçe’ye gelmesinin şu anda ikinci planda olduğunu düşünmekteyim ve bunu medyanın da artık yazmasından anlayabiliriz.

Sıradaki isim Nenad Bjelica. Hırvat teknik adam 48 yaşındadır. Çalıştırdığı çok takım bulunmamakta hatta bu konuda çok zayıftır. Kendisinin patlama yaptığı takım bizimde zamanında oynayıp yenildiğimiz takımı Dinamo Zagreb’tir. Burada Şampiyonalar Ligi’nde oynamış ve inanılmaz işler yapmıştır. Buradaki taktik planına aşırı ofansifti. Aslında burada değil genel olarak hızlı ve uzun kanatlar ile rakibi kanatlardan sıkıştıran bir oyun yapısı vardır. Takımı özellikle pas yaparken beşgen oluşturup rakibi arasına alıp hücuma çıkar. Ne kadar ofansif oynasa da defansı da çok iyi yapan bir teknik adamdır. Takımının avaraj puanı 40. Bu da gol attıkları kadar defansı da ne kadar iyi yaptıklarını gösteriyor. Takım sadece 5 maçta puan kaybetmiş devamının hepsini kazanmıştır. Ama Dinamo’nun lig performansını değil de Avrupa macerasına bakmak daha doğru olur çünkü Hırvatistan Ligi Dinamo’nun domine ettiği bir lig. Takım zorlu olan kuradan son anda beraberlik ile guruptan çıkamadı yoksa Şampiyonalar Ligi’nde üst turu görecekti. Teknik adamın takımı bu sene 25m € değer artışı yaşadı ve bu çok yüksek bir rakam. Genç oyuncuları parlatması da Fenerbahçe için çok önemli bir özellik. Teknik adamın Ersun Yanal’a nazaran tek bir plana bağlı olmaması Süper Lig için çok önemli. Örneğin normalin dışında City maçında geriye düşünce ofansif oynamak için hemen üçlü defansa geçmesi ve bunu çok iyi oynamaları örnek gösterilebilir. Teknik adam benim görüşüm çok iyi olacaktır ama Fenerbahçe’nin şampiyonluk baskısını kaldırabilecek mi bilemiyorum. Fenerbahçe’nin 3+1 yıllık sözleşme imzaladığı söyleniyor.

Bugün Fenerbahçe’nin yeni teknik direktör adaylarını tartıştık ve inceledik. Benim düşüncem Bjelica çok doğru bir tercih olacaktır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Tolga Elbaşı

17 views0 comments
SIGN UP AND STAY UPDATED!